Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:32




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 532
Post Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
Ktoś tu jeszcze wchodzi? :mryellow: Popiszę trochę o różnicach w skrzyniach.

Podczas wymiany skrzyni w Corolli z 2003, dowiedziałem się, że 6 biegów nie zawsze znaczy to samo.
Podstawowy problem i pytanie, to czego oczekujesz - dobrych przyspieszeń, czy niskich obrotów.

Jeśli założymy tezę, że we współczesnych autach, 5-ty bieg stał się zbyt krótki i głośny (a często tak jest), szukamy wersji z dodatkowym biegiem. Niestety, czasami może być tak, że taka skrzynia ma skrócone przełożenia i ostateczny efekt jest taki sam.

W Corolli E11 (1997-2001) w silnikach 1.4, 1.6 przełożenia od 1 do 5 biegu zarówno w skrzyniach 5, jak i 6, były takie same. Bieg 6-ty był tylko i wyłącznie nadbiegiem, służącym do jazdy "autostradowej".

Tutaj podaję długość przełożeń - mniejsza liczba - mniejsze obroty.
1st 3.166:1
2nd 1.904:1
3rd 1.310:1
4th 0.969:1
5th 0.815:1
6th 0.682:1

Świetnie opisane jest to w broszurze z 2000 roku:
Image

Nowa generacja przyniosła dla Corolli pewne niekorzystne zmiany:
- dla tego samego silnika 1.6 VVT-i, można było dostać tylko skrzynię 5 biegową (przełożenia jak w poprzedniku)
- skrzynia 6 biegowa z 1.8 ma poucinane przełożenia (4ty - 1.166; 5ty - 0.916, szósty - 0.815).

Moje podsumowanie: wiele dzisiejszych aut ma za krótkie ostatnie biegi, do tego może się okazać, że opcjonalna skrzynia o 6 przełożeniach, wcale nie jest bardziej ekonomiczna.

Mam teraz założoną skrzynię 6 biegową z modelu E11, powinien to być standard - poza miastem większość dystansu da się pokonać na długiej 6ce, nie licząc wzniesień, wyprzedzania, wleczenia :twisted:


Pon, 10.08.2015, 10:48
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1079
Miejscowość: ...
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
To chyba nie do konca ta sama skrzynia jesli chodzi o przelozenia na biegach 1-5. Jak porownuje filmiki z przyspieszen Corolli G6 1.6 E11 do tych z 1.6 ale zwykla skrzynia, to w G6 2gi bieg jest gdzies do 80 km/h, zas w zwyklej do 100 km/h. Btw. gratuluje fajnego autka. ;)

Jesli chodzi o dlugosc skrzyni- wcale nie trzeba miec 6biegowej skrzyni, by miec nadbieg. Ja mam u siebie niesamowicie dluga 5ke w A6 tiptronic. Przy 150 km/h mam 3 tys. obrotow, czyli teoretycznie przyspieszanie powinno konczyc sie na ponad 300 km/h. Oczywiscie jest to niemozliwe, bo woz ten pojedzie 240 gdzies, chyba, ze znajde bardzo stroma przepasc. ;) Z jednej strony fajna sprawa, bo daje ekonomie, cisze i komfort, ale z drugiej strony reszta biegow tez jest odpowiednio dluzsza (np. 2ka do 130, 3ka do 180), co ma niekorzystny wplyw na dynamike i jednak czesto wolalbym miec normalnej dlugosci biegi, takie jak w manualu.


Wto, 11.08.2015, 22:34
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 532
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
Ja jakoś na dynamikę nie narzekam, chociaż to tylko 1.6 :twisted:. Rzeczywiście, chyba przełożenia są trochę krótsze, ale trudno to odczuć w czasie jazdy po mieście, a ostatni bieg na trasie już owszem.

Taki filmik z dzisiaj:
https://www.youtube.com/watch?v=yCHHg_H3R18


Śro, 12.08.2015, 21:39
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 303
Miejscowość: Warszawa
Samochód: Peugeot 306
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
Zdecydowanie jestem fanem 6-biegowych skrzyni. W większości nowych samochodów lewarki chodzą naprawdę fajnie i częstsza zmiana nie jest żadnym problemem, a na autostradzie każde 100 obrotów się liczy aby minimalizować hałas :)

_________________
Zapraszam na motoWahacz, gdzie znajdziesz testy samochodów i aktualności motoryzacyjne :)
https://motowahacz.pl/


Czw, 13.08.2015, 10:55
Profil

Postów: 27
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
Raz jest to kwestia większej elastyczności,a dwa ekonomiki- tutaj również jestem zwolennikiem skrzyni 6 biegowych,nie ma żadnych problemów jeżeli chodzi o zmianę biegów czy awaryjność.


Czw, 19.11.2015, 11:07
Profil

Postów: 1
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
miałem okazję kilka razy odbyć dłuższe trasy ze skrzynią 6cio biegową - komfort, ekonomia i elastyczność na znacznie wyższym poziomie :)


Pon, 16.05.2016, 18:37
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
Ja mam "szóstkę" i bardzo ją sobie chwalę na autostradzie...

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Wto, 17.05.2016, 9:16
Profil

Postów: 61
Post Re: Skrzynie 6 biegowe vs 5 biegowe
To fakt,w mieście skrzynia 6 biegowa nie jest nam potrzebna,natomiast podczas jazdy w dalsze trasy z prędkościami autostradowymi,już jak najbardziej tak,bo z jednej strony mamy niższe obroty i mniejszy hałas,a dwa co za tym idzie również niższe spalanie.


Wto, 21.06.2016, 8:28
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018