Samochody zabytkowe oraz te nieco młodsze, kultowe "Evergreeny" i kandydaci na nie
Wyślij odpowiedź

Pierwszy na świecie minivan..... full zaskoczenie!

Pią, 28.04.2006, 17:46

na kgo stawiacie?
renault i jego escpace?
fiat z 6-osobowym modelem multipla?
a moĹĽe coĹ› z japonii? nissan prairie?

Jeśli postawiliście na któryś z tych modeli to jesteście w błędzie.
Pierwszy, a właściwie pierwsza była Alfa Romeo. Tak, tak alfa-ta charakterystyczna marka ze sportowymi aspiracjami i osiągnięciami w licznych sportach motorowych.
G.Giugiaro narysował swoją wizje taksówki jeźdzącej po Manhatanie. Kiedy? Otóż już w 1976 roku, czyli dokładnie 30 lat temu powstał pierwszy minivan na świecie.

Image
Image

ALFA ROMEO TAXI NEW YORKER

Ten żółty samochód o pudełkowatym kształcie, został zaprojektowany przez zespół Italdesign, jak sama nazwa wskazuje, na potrzeby transportu miejskiego. Prototyp eksponowany był w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowym Jorku. Wymiary: 4060/1720/1780 mm (dł/wys/szer). Zaopatrzony w silnik typu boxer o pojemności 1290 cm sześc. Napęd na koła przednie.

Pią, 28.04.2006, 17:48

Ale to prototyp, więc nie był pierwszym seryjnym minivanem.
Ale, o ile się nie mylę, alfa miałą wcześniej Vana w swojej ofercie - chyba lata 50 czy 60.
Ale i tak się fajnie prezentuje, jako pierwszy koncept minivana można to uznać :twisted:

Pią, 28.04.2006, 17:52

Cichy Asasyn napisał(a):Ale to prototyp, wiÄ™c nie byĹ‚ pierwszym seryjnym minivanem.
Ale, o ile się nie mylę, alfa miałą wcześniej Vana w swojej ofercie - chyba lata 50 czy 60.
Ale i tak się fajnie prezentuje, jako pierwszy koncept minivana można to uznać :twisted:
nie miała vana w swojej kolekcji, ten był pierwszy na świecie :) a w latach 50 czy 60 taki projekt był nie możliwy, wtedy produkowano same obłe kształty ;)

to był i nadal jest prototyp, wyprodukowany dokłdnie w 1 egzemplarzu, ale liczy sie sam fakt, AR była pierwsza na świecie nawet w prototypach. reno miało espace w 84 roku, scenic dopiero w 96 roku. Miltuple natomiast trudno nawet nazwać vanem ;)

Pią, 28.04.2006, 18:53

widziałem gdzieś jeszcze strasze minivany .. więc ten napewno nie jest pierwszym

... ja stawiam na to auto: (1936 Stout Scarab)

Image

Image

zatkało kakao :lol: ?

Pią, 28.04.2006, 20:57

A europejski pierwszy minivan to Multipla z lat sześćdziesiątych a nie Alfa :wink:

Pią, 28.04.2006, 21:36

minivan oparty na kompakcie :P to cos z ameryki to furgon albo van, multipla to fiat 600 z innÄ… budÄ… ;)
a ta Alfa to protoplasta scenicĂłw, espasĂłw, zafir, s-maxĂłw touranĂłw itd :)

Pią, 28.04.2006, 21:46

dokładnie, multipla była szybsza :)

Nie, 30.04.2006, 16:36

Mac_Abra napisał(a):minivan oparty na kompakcie :P to cos z ameryki to furgon albo van, multipla to fiat 600 z innÄ… budÄ… ;)
a ta Alfa to protoplasta scenicĂłw, espasĂłw, zafir, s-maxĂłw touranĂłw itd :)


WidzÄ™, ĹĽe ostro bronisz swojej ulubionej marki - jednak ja teĹĽ stawiam na fiacika ze swojÄ… multiplÄ… :)

Nie, 30.04.2006, 16:57

Podoba mi sie, fajny wyglÄ…d no i to Alfa!!

Nie, 30.04.2006, 19:20

no dobra bronie swojej ulubionej mari bo to własnie ona była pierwsza i to aż 2 razy w historii :)

w 1914 roku hrabia Mario Ricotti zamówił auto z nadwoziem Castagna oparte na silniku, podzespołach i rozwiązaniach Alfy Romeo! :)
tak to wyglądało:
Image

a ta przedstawiona w temacie jest moim zdaniem pierwszym kompaktowym minivanem i nie tylko wg mnie ;)

Nie, 30.04.2006, 22:16

dziwnie to wygląda .. nie dokońca autentycznie...
wątpie żeby w 1914 roku samochody miały wogole zamknietą bude a co dopiero taka pełną karoserię :/ dziwne to :/

no ale jesli to autentyk to jestem pełen podziwu
:shock:

Nie, 30.04.2006, 22:22

mase takich aerodynamiczncyh aut wtedy powstawalo..

Pon, 01.05.2006, 0:25

:shock: niezłe dziwactwa :lol:

Wto, 02.05.2006, 12:55

Teraz i ja wierze w to co Mac_Abra napisał za sprawą aktualnego wydania auto moto w którym jest właśnie o tym minivanie napisane, że był pierwszy. :lol: Nigdy bym nie wpadł na to, że Alfa zrobiła pierwszego minivana :lol:

Sob, 06.05.2006, 23:36

Wielu uważa (m. in. ja), że pierwszym minivanem był Lloyd LT500 '52 ..
http://www.lloyd-motoren.de/gesch.htm
http://www.borgwardclub.nl/modellen/lloyd/500.htm
Image
Image
Image

Sob, 06.05.2006, 23:38

ta żółta taxi została stworzona do jakiegoś filmu o przyszłości , tylko niepamiętam jakiego

Nie, 07.05.2006, 10:48

Reanimator napisał(a):ta żółta taxi zostaĹ‚a stworzona do jakiegoĹ› filmu o przyszĹ‚oĹ›ci , tylko niepamiÄ™tam jakiego


"Powrót do przyszłości" ;)
Wyślij odpowiedź