Obecny czas: Czw, 18.04.2024, 2:33




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Wartburg 
Autor Wiadomość

Postów: 4
Miejscowość: Warszawa-Mokotów
Post Wartburg
Witam mĂłj dziadek ma Wartburga 353s z 1987 roku. Jezdzi nim na dzialke i spowrotem. jest na orginalnych czeciach ma przejechane nie cale 25 tys. km. napiszcie mi co myslicie o wartburgu 353s interesuje mie ten samochĂłd bo jak zdam na prawo jazdy to dostane od dziadka Wartbujga :lol: POZDRAWIAM

_________________
PADER


Wto, 17.02.2004, 21:08
Profil
Administrator
Awatar użytkownika

Postów: 4175
Miejscowość: Łódź
Samochód: Rover 75 V6
Post 
Hi!

No, trzeba przyznać, że ma wyjątkowo mały przebieg ;) Na pewno jest zadbany... heh

PS. Osobiście nie lubię tych aut, ale to chyba nie wnosi nic do sprawy :D

t.m.

_________________
Rover 75 V6 & other...


Wto, 17.02.2004, 21:10
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 516
Miejscowość: Kraśnik
Post 
Shift napisał(a):
Hi!

Osobiście nie lubię tych aut, t.m.

Bo VW?

Pader jeszcze trochę pozekasz a będziesz mógł zarejestrować go jako zabytek :D

_________________
Zapraszam wszystkich na moją stronęhttp://tablicelkr.prv.pl


Śro, 18.02.2004, 14:41
Profil
Administrator
Awatar użytkownika

Postów: 4175
Miejscowość: Łódź
Samochód: Rover 75 V6
Post 
Hi!
TABLICOMAN napisał(a):
Bo VW?

KURDE! NIE, NIE "BO VW"!!!

Już Dj raz tak mi napisał i mu powiedziałem co tym myslę...!! Pisałem też już nie raz, że bardzo lubię VW z daaawnych lat (epoka Garbusa etc + niekótre nowe) - i odczepcie się! Bo czasami przechodzi to w jakąś bezpodstawną złośliwość... Nie jestem debilem żeby odrazu się krzywić na to co ma jakiś związek z VW - a świadczą o tym chociażby takie fakty jak m.in. to, że lubię niektóre modele VW i to, że na przykład lubię Audi, Seaty, Skody... (też niektóre). A WARTBURGÓW NIE! I koniec! :/ I tak na prawdę to g*** mnie obchodzi czy kw maczało w tym palce czy nie!

TABLICOMAN napisał(a):
Pader jeszcze trochę pozekasz a będziesz mógł zarejestrować go jako zabytek :D

MoĹĽliwe, ciekawe tylko po co ;))))))))))))))

t.m.

_________________
Rover 75 V6 & other...


Śro, 18.02.2004, 15:06
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 516
Miejscowość: Kraśnik
Post 
A tego to już nie wiem. Ale może będzie chciał taka tablica się wyróżnia z pośród innych

_________________
Zapraszam wszystkich na moją stronęhttp://tablicelkr.prv.pl


Śro, 18.02.2004, 15:09
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7080
Miejscowość: Sokółka -----> Belastok
Samochód: das Astra von Opel
Post 
Nie za bardzo kojarzę te Wartburgi, ale mój znajomy ma wartiego z silnikiem 1.0 /dwusuw/ '88 i chodzi całkiem nieźle.

_________________
"Najpierw słyszysz rap, dopiero potem wjeżdża fura,
na 17 calach, na których moja Astra kula!!" 8)

http://www.astraklub.pl


Śro, 18.02.2004, 18:15
Profil

Postów: 4
Miejscowość: Warszawa-Mokotów
Post 
ten takze jest dwusĂłwem pojemnoc 1.0

_________________
PADER


Śro, 18.02.2004, 20:19
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7080
Miejscowość: Sokółka -----> Belastok
Samochód: das Astra von Opel
Post 
No to ten co mam mĂłj kumpel to sie nieĹşle trzyma /zero rdzy :shock: pĂłki co/, a przebiegu nie znam.

_________________
"Najpierw słyszysz rap, dopiero potem wjeżdża fura,
na 17 calach, na których moja Astra kula!!" 8)

http://www.astraklub.pl


Czw, 19.02.2004, 13:59
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6258
Miejscowość: Racibórz - Wawa
Samochód: Das Auto mit TDI
Post 
He he he pożądna niemiecka technologia :wink: . Co do samego auta to nigdy nie zapomnę jak kiedyś na Cargo w Wawie jeden gość nim gumy palił, nawet rolexy próbował. W końcu jak już opony się rozleciały w drzazgi, to wysiadł z niego, trzasnął drzwiami i powiedział: "Pożądna niemiecka technologia". Po tych słowach wszyscy zgromadzeni zaczęli bić bravo. Wartburg to niezły samochód tylko skrzywdzony stylistycznie. Jest lekki i ten jego dwusówowy silniczek nie ma problemów z jego napędzaniem. Co więcej gumy pali jak się patrzy!!!

_________________
Old Opels never die!!!
Opel - Wir lieben autos
Od dużej pojemności lepsza jest tylko jeszcze większa pojemność - A. Opel
08.2007 - 08.2010 - '93 Opel Vectra GT - Rost In Peace ;(


Czw, 19.02.2004, 14:53
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 229
Miejscowość: Wrocław
Post 
pierwsza sprawa nazwa Wardburg jest nazwą zamku w Eisenach gdzie więziono Marcina Lutera.
Wardburg o jakim mowa jest fajnym autkiem dość fajnym, bo jego zagospodarowanie wnętrza jest imponujące. jego słabym elementem archaiczny dwusuwowy jest silnik. jest on stale niedogrzany przez pierwsze parę kilometrów, później pod obciążeniem układ chłodzenia jest niewydajny. powodem jest umieszczenie wiatraka na ośce napędzanej z paska klinowego obracający sie cały czas nawet gdy auto jedzie na ssaniu, dodatkowo chłodnica umieszona jest za silnikiem i powietrze wpadające przez atrapę najpierw ogrzewa się na kadłubie, silnika potem już ogrzene przepływa przez chłodnice.
ale jest na to rada:
trzeba uciąć ośkę i wiatrak wywalić do rowu razem z chłodnicą. za to kupić chłodnicę z elektrycznym wiatrakiem od 125p. zamontować z przodu silnika, ale trzeba pamiętać o zamontowaniu czujnika wączającego wiatrak na odpowiednim przewodzie (górnym) wodnym.
i wtedy będzie cacy, spadnie zużycie, będzie chodzić jak normalne auto, już to przerabiałem.

_________________
http://www.ciezarowki.autocentrum.pl


Czw, 19.02.2004, 16:28
Profil
Administrator
Awatar użytkownika

Postów: 4175
Miejscowość: Łódź
Samochód: Rover 75 V6
Post 
Hi!
lordzofmafia napisał(a):
Wartburg to niezły samochód tylko skrzywdzony stylistycznie.

Świetne podsumowanie, na prawdę świetne...

PS. Alternatywą dla 2-suwa były chyba wartburgi z silnikami 1,3 od Polo zdaje się... nie są one chyba dużo droższe, a lepsze...

t.m.

_________________
Rover 75 V6 & other...


Czw, 19.02.2004, 20:38
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 516
Miejscowość: Kraśnik
Post 
Ostatnio miałem na giełdzie Garbusa Cabrio nawet spoko ijeszcze na zabytkowych blaszkach.

_________________
Zapraszam wszystkich na moją stronęhttp://tablicelkr.prv.pl


Pią, 20.02.2004, 13:54
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6258
Miejscowość: Racibórz - Wawa
Samochód: Das Auto mit TDI
Post 
Sorry ale co wspĂłlnego ma Garbus z Wartburgiem??

_________________
Old Opels never die!!!
Opel - Wir lieben autos
Od dużej pojemności lepsza jest tylko jeszcze większa pojemność - A. Opel
08.2007 - 08.2010 - '93 Opel Vectra GT - Rost In Peace ;(


Pią, 20.02.2004, 19:15
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 516
Miejscowość: Kraśnik
Post 
Miałem Garbusa sorry pomyliło mi się ot i jego zdjęcie :
Image

_________________
Zapraszam wszystkich na moją stronęhttp://tablicelkr.prv.pl


Sob, 21.02.2004, 7:03
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7080
Miejscowość: Sokółka -----> Belastok
Samochód: das Astra von Opel
Post 
Maciek :!: To nie ten temat :!: PowinieneĹ› to wsadzic do klasykĂłw.

_________________
"Najpierw słyszysz rap, dopiero potem wjeżdża fura,
na 17 calach, na których moja Astra kula!!" 8)

http://www.astraklub.pl


Sob, 21.02.2004, 10:21
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 23638
Miejscowość: Bydgoszcz
Samochód: Opel Astra II
Post 
A czemu to jest na zabytkowych blaszkach takie autko albo jeszcze starsze widziałem wczoraj tyle że nie cabrio ?

_________________
Moderator nie nabija postów - Moderator ma wiele do powiedzenia.


Sob, 21.02.2004, 12:19
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 516
Miejscowość: Kraśnik
Post 
Moim zdaniem gość miał jakieś kontakty, bo garbusa nie można zarejestrować na zabytek jest za bardzo licznie spotykany

_________________
Zapraszam wszystkich na moją stronęhttp://tablicelkr.prv.pl


Sob, 21.02.2004, 17:29
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 229
Miejscowość: Wrocław
Post 
TABLICOMAN napisał(a):
Moim zdaniem gość miał jakieś kontakty, bo garbusa nie można zarejestrować na zabytek jest za bardzo licznie spotykany


oczywiście, że można. wystarczy przeczytać definicję "samochód zabytkowy" w kodeksie drogowym, aby mieć pojęcie.

_________________
http://www.ciezarowki.autocentrum.pl


Sob, 21.02.2004, 19:00
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7454
Miejscowość: Warszawa
Post Re: 1966 Wartburg 353-353W-353S-1.3
chyba przydałoby się korekta tematu na "Wartburg 353/1.3" i przeniesienie jego do oldtimerów :idea:

1966-1981: 353 sedan
Image
(C) Motorized.pl
Image
(C) Auto-specifications.eu
Image
(C) Ridelust.com
Image
(C) Wikipedia
Image
(C) Lsg.musin.de
Image
(C) Wartburg.cba.pl
Image
Image
Image
Image
Image
(C) Flickr.com

1966: 353 Tourist (kombi)
Image
(C) Wikipedia
Image
Image
(C) Flickr.com

1982-1984: 353W (fl)
Image
Image
(C) Flickr.com
Image
(C) Cartype.com
grill malowany na czarno

1985: 353S (fl)
Image
(C) Wikipedia
Image
Image
Image
(C) Auto.dziennik.pl
Image
(C) Carsablanca.de
zmieniony pas przedni, malowany w kolorze nadwozia

FILM:
http://video.google.com/videoplay?docid=-9132497982495749533#
(C) Video.google.com
http://www.youtube.com/watch?v=f290-phi_y8
(C) Youtube.com

353-400 Jagdvariante
Image
(C) Wikipedia
Image
(C) Szatan.de

353 W Trans
Image
(C) Wikipedia
Image
(C) Abc.se

Cytuj:
W 1966 r. pojawił się następca "312" - Wartburg 353. Zgodnie z panującymi wówczas trendami kanciaste nadwozie, które zaprojektował Clauss Dietel, pomimo zwiększonej przestrzeni pasażerskiej, cechowało się mniejszymi niż u poprzednika wymiarami zewnętrznymi. Wersja eksportowa na rynek brytyjski nosiła nazwę Wartburg Knight.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego modelu, 353 też doczekał się różnych odmian nadwoziowych, choć ich liczba była znacznie skromniejsza - poza sedanem były to: kombi - Tourist i praktyczny pick-up - Trans. Wartburg 353 przeszedł kilka modernizacji: w 1969 podniesienie mocy silnika do 55 KM , w 1975 nową zaokrągloną tablicę rozdzielczą, hamulce tarczowe na przedniej osi, zmodernizowany model oznaczono jako 353W. Kolejne zmiany miały miejsce w 1982, wprowadzono matowoczarny wlot powietrza, obwódki reflektorów i zderzaki (w miejsce chromowanych), zastosowano inny gaźnik, zmodyfikowane hamulce bębnowe z tyłu oraz reflektory przednie typu H4. Ostatni "lifting" Wartburg 353 przeszedł pod koniec 1984, wprowadzono m.in: jednolity pas przedni w kolorze nadwozia, model ten oznaczono jako 353S. Na życzenie klient mógł zamówić dźwignię zmiany biegów w podłodze niemal od samego początku produkcji. W Polsce ta opcja była jednak rzadko spotykana i można ją było zauważyć szerzej w ostatnich latach produkcji, od około 1986roku. Samochód wyróżniał się pojemnym bagażnikiem, w wersji sedan - 525 l, w kombi po złożeniu kanapy 2000 l[4]. W roku 1969 zaprezentowano oparte na 353 dwumiejscowe sportowe auto Wartburg Melkus RS1000, jego produkcja trwała do roku 1980, powstało 101 egzemplarzy.

353 był praktycznie ostatnią prawdziwą nowością w historii tego wschodnioniemieckiego producenta. Pomimo wielu modernizacji, z których najbardziej widoczną przeprowadzono w 1985 zmieniając m.in. pas przedni, auta te ze swoim "kołyszącym się", ramowym nadwoziem coraz bardziej odstawały od zachodniej konkurencji. Poważniejsze zmiany konstrukcyjne były nieuniknione - na wdrożenie całkiem nowego modelu (prototypy 360, 610m) nie było pieniędzy i zgody władz państwowych.

Fabryka próbowała ratować wizerunek swoich produktów biorąc nadal udział w licznych, renomowanych imprezach sportowych. Jednak startujący w latach osiemdziesiątych rajdowy model 353 WR wyglądał groteskowo przy kilkusetkonnych Audi i Lanciach.


Dane techniczne
Producent: VEB Automobilwerk, Eisenach, Niemiecka Republika Demokratyczna
Okres produkcji: 1966-1988
Poprzednik: Wartburg 1000
Następca: Wartburg 1.3
Segment: C
Typy nadwozia: 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi (Tourist) lub 2-drzwiowy pick-up (Trans)
Silnik: 2-suwowy, rzędowy, 3-cylindrowy, chłodzony cieczą, umieszczony z przodu
Pojemność skokowa: 992 ccm
Ĺšrednica cylindra: 73,5 mm
Skok tłoka: 78,0 mm
Stopień sprężania: 7,5:1
Moc maksymalna: 36,5 kW (50 KM) przy 4250 obr/min później 42 kW (55 KM) (od 1986)
Maksymalny moment obrotowy: 98 Nm przy 3000 obr/min
Skrzynia biegĂłw: manualna 4-biegowa
Rodzaj napędu: przedni
Ogumienie: 165-13
Hamulce: przód tarczowe, tył bębnowe
Długość: 4220 mm lub 4380 mm (Tourist)
Szerokość: 1640 mm
Wysokość: 1490 mm lub 1495 mm (Tourist)
Rozstaw osi: 2450 mm
Rozstaw kół przednich: 1280 mm
Rozstaw kół tylnych: 1300 mm
Ĺšrednica zawracania: 10,2 m
Masa własna: 920 - 960 kg
Masa całkowita: 1320 - 1410 kg Tourist
Pojemność bagażnika: 525 l (sedan)
Pojemność zbiornika paliwa: 44 l
Prędkość maksymalna: 130 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 25,0 s
Średnie zużycie paliwa: Ze względu na silnik 2-suwowy zależnie od sposobu jazdy 10-12 litrów mieszanki etylina 86 oktanów / olej (mixol, lux10 )

1989-1991: Wartburg 1.3
Image
(C) Wikipedia

Cytuj:
W 1988 przy współpracy z Volkswagenem zaprezentowano w końcu model 1.3 - ostatnie wcielenie "353". Samochód wyposażono w czterosuwowy silnik VW stosowany między innymi w modeli Golf II, od którego pojemności wzięto niezbyt wyszukaną nazwę, 4-biegową (oraz rzadko spotykaną 5-biegową) skrzynię biegów własnej konstrukcji (stworzono ją w zakładach produkujących Trabanta - w Zwickau) oraz wiele zmienionych elementów nadwozia: zderzaki z tworzywa (przedni pełnowymiarowy), nowe tylne i przednie lampy - płynnie wraz z kierunkowskazami wkomponowane w karoserię. Poprawiono również wyposażenie wnętrza, w ostatniej serii z 1991 roku montując fotele kubełkowe pochodzące z Opla oraz welurową tapicerkę. Na tle konkurencji samochód wyróżniał się brakiem wspomagania układu hamulcowego. Podobnie jak poprzednik, samochód wyposażony był w pojemny bagażnik[5].

To wszystko, łącznie z najważniejszą nowością - silnikiem - nie pomogła w uratowaniu sprzedaży. Ostatnią deską ratunku było zamówienie z Grecji, ale żaden bank nie chciał skredytować podupadającej fabryki. Przypieczętowaniem końca historii Wartburga były zmiany polityczne w Europie Środkowej, w tym upadek muru berlińskiego i napływ na tereny NRD tanich, używanych aut z zachodu[5]. Ostatni Wartburg zjechał z taśmy produkcyjnej 10 kwietnia 1991 roku. Obecnie fabryka w Eisenach należy do koncernu General Motors i produkuje się w niej różne modele Opla.


Dane techniczne
Producent: VEB Automobilwerk Eisenach, Eisenach, Niemiecka Republika Demokratyczna/Niemcy
Okres produkcji: 1988-1991
Poprzednik: Wartburg 353
Segment: C
Typy nadwozia: 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi (Tourist)
Silnik: 4-suwowy, rzędowy, 4-cylindrowy, chłodzony cieczą, SOHC, umieszczony z przodu
Pojemność skokowa: 1272 ccm
Skrzynia biegĂłw: manualna 4-biegowa lub manualna 5-biegowa
Rodzaj napędu: przedni
Długość: 4220 mm - 4280 mm (Tourist)
Szerokość: 1640 mm
Wysokość: 1495 mm
Rozstaw osi: 2450 mm
Masa własna: 900 - 950 kg
Pojemność zbiornika paliwa: 44 l
Prędkość maksymalna: 145 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 17,5 s
Ĺšrednie zuĹĽycie paliwa: 8,0 l / 100 km


(C) Motorized.pl
Auto-specifications.eu
Ridelust.com
Wikipedia
Lsg.musin.de
Wartburg.cba.pl
Flickr.com
Cartype.com
Auto.dziennik.pl
Szatan.de
Abc.se
Video.google.com
Youtube.com
JELEŃ Witold, SZANTER Wojciech - Kolekcja samochodów; Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty", Warszawa, 1976

_________________
no i jest!
Solidarni z Ukrainą


Ostatnio edytowany przez kulikowski, Czw, 21.06.2012, 22:59, edytowano w sumie 1 raz

Czw, 21.04.2011, 2:33
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2567
Miejscowość: Gdzieś na zachodnich rubieżach
Samochód: Volvo S80
Post Re: Wartburg
Dźwięk wydawany przez zatrzaskiwane drzwi był chyba unikatem w światowej motoryzacji ;)
Inną ciekawostką była możliwość zarwania mocno załadowanego bagażnika.

1.3 to juĹĽ tylko bezduszna skorupa wykastrowana z dwusuwa.

_________________
Licencja na miłość
Embargo na sen


Czw, 21.04.2011, 22:17
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018