Obecny czas: Czw, 18.04.2024, 18:37




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Citroën Traction-Avant 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 22089
Post CitroĂ«n Traction-Avant
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

(C) desktopmachine

_________________
https://www.instagram.com/Piotr.w.fotografia/


Pon, 19.09.2005, 11:48
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3539
Miejscowość: Rzeszów
Post 
mam takiego w 1:24 8) :mryellow:
widziałem takie 2 - 1 na rajdzie a 2 śmiga po Rzeszowie... bardzo mi sie podoba :D

_________________
^^


Pon, 19.09.2005, 12:29
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2290
Miejscowość: Wrocław
Post 
Pierwszy seryjny samochód z napęden na przód. Podobno był bardzo lubiany przez gangsterów.

_________________
HLVS!


Pon, 19.09.2005, 14:16
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 22089
Post 
Guerrillero napisał(a):
Podobno był bardzo lubiany przez gangsterów.


Ciekawe dlaczego :?: :>

Mnie sie to auto bardzo podoba :mryellow:

_________________
https://www.instagram.com/Piotr.w.fotografia/


Pon, 19.09.2005, 22:17
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6258
Miejscowość: Racibórz - Wawa
Samochód: Das Auto mit TDI
Post 
Wilu napisał(a):
Guerrillero napisał(a):
Podobno był bardzo lubiany przez gangsterów.


Ciekawe dlaczego :?: :>

Bo był szybki i nieźle się prowadził więc łatwo było uciekać policji :twisted:
Też mi się podoba, ma świetną linię.

_________________
Old Opels never die!!!
Opel - Wir lieben autos
Od dużej pojemności lepsza jest tylko jeszcze większa pojemność - A. Opel
08.2007 - 08.2010 - '93 Opel Vectra GT - Rost In Peace ;(


Pon, 19.09.2005, 22:40
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 23638
Miejscowość: Bydgoszcz
Samochód: Opel Astra II
Post 
Widziałem go kilka razy i to mi się w nim podoba , że moge go od czasu do czasu zobaczyć :twisted: A na serio ;) taki troche nienaturalnie wydłużony ;) Ale piękny :mryellow:

_________________
Moderator nie nabija postów - Moderator ma wiele do powiedzenia.


Wto, 20.09.2005, 8:21
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 663
Miejscowość: Szczecin
Post 
-=Sadek=- napisał(a):
mam takiego w 1:24

no ja też mam i muszę powiedzieć, że szalenie mi się podoba, widziałem go na żywo w muzeum motoryzacji w Poznaniu, po prostu cudo :!:

_________________
o gustach się nie dyskutuje... i bardzo dobrze, bo ja czasami mam spaczony gust :wink:


Śro, 21.09.2005, 11:11
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 609
Miejscowość: Jasło
Samochód: AR GTV
Post 
Guerrillero napisał(a):
Podobno był bardzo lubiany przez gangsterów

hmm, jak go widze to mi się przypominają te filmy z Alem Capone, obrabują bank i uciekają dokładnie w takich samochodach.
Fajnie wyglÄ…da.

_________________
Burn rubber,not your soul...


Śro, 21.09.2005, 13:21
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7456
Miejscowość: Warszawa
Post Re: 1934-1957 CitroĂ«n Traction-Avant (7/11/15/19)
Producent: SA André Citroën, Paryż, Francja

Image
(C) Polskajazda.pl

Image
Image
(C) Flickr.com

Image
(C) Vehiculoshistoricos.com

Image
(C) Carfolio.com

Image
Image
(C) Autogallery.org.ru

Cytuj:
Citroen był pierwszym samochodem z napędem przednim produkowanym we Francji masowo. Prototyp Citroen Traction-avant został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w 1934 r pod typowym oznaczeniem 7, z silnikiem o pojemności 1300 cm3. Samochód o metalowym aerodynamicznym nadwoziu, zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów, był całkowicie inny, niż wszystkie dotychczasowe modele. Pokaz modelu bez tradycyjnych już stopni stał się nadzwyczajnym wydarzeniem.

Mimo dobrego zbytu modelu 7 Andre Citroen zażądał od konstruktorów, aby „przecięli siódemkę wzdłuż i poszerzyli ją o 12 cm". Prototyp miał być gotów w ciągu 2 miesięcy. I rzeczywiście już w lipcu 1934 r. ukazał się nowy model 11 Pierwsza seria miała jeszcze silnik o pojemności 1300 cm3, osiągający moc zaledwie 23,5 kW (32 KM), co przy ważącej 1000 kg limuzynie było bardzo mało. Dlatego jesienią ukazała się druga seria z silnikiem o pojemności 26,5 kW (36 KM) i następnie trzecia z silnikiem o pojemności 1911 cm3 i mocy 34 kW (46 KM). Dopiero ta ostatnia seria przyniosła marce sukces, trwający nieprzerwanie do 1957 r., kiedy wyprodukowano ostatnią sztukę tego modelu.

Samochód posiadał kilka nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, o których warto wspomnieć. Cały agregat, silnik-sprzęgło-skrzynia biegów, przymocowany długimi śrubami do ramy, można było wyjąć naraz, co ułatwiało pracę w warsztacie naprawczym. Rama płytowa była połączona na stałe z nadwoziem. Resorowanie odbywało się za pomocą drążków skrętnych, opatentowanych na krótko przedtem przez F. Porscha. Koła przednie miały już niezależne zawieszenie. Samochód posiadał wydłużony kształt z nisko położonym punktem ciężkości, co gwarantowało doskonałą stabilność na drodze.

Dzięki swoim znakomitym własnościom jezdnym citroen 11 był samochodem bardzo popularnym wśród gangsterów, nazywano go nawet limuzyną gangsterów.

Citroen 11 produkowano głównie jako 4-drzwiową limuzynę, wykonano kilka tylko egzemplarzy typu roadster i coupe, które są dzisiaj uważane przez kolekcjonerów starych samochodów za unikaty.



Cytuj:
Citroën Traction Avant (7/11/15/19) - model samochodu osobowego z przednim napędem produkowanego przez firmę Citroën w latach 1934-1957.

Citroen Traction Avant od momentu premiery w 1934 roku na salonie motoryzacyjnym w Paryżu (główna produkcja auta odbywała się na Quai de Javel w Paryżu), wywołał zachwyt innowacyjnością rozwiązań technicznych w tym aucie. Było to pierwsze auto z przednim napędem (Traction Avant - z fr. znaczy przedni napęd), samonośne nadwozie zbudowane na płycie ramowej, niezależne zawieszenie kół (według projektu Ferdynanda Porsche), hamulce hydrauliczne wszystkich kół, samonastawny silnik. Projekt nadwozia Traction Avant'a nie został narysowany ale pierwotnie został wyrzeźbiony w glinie przez słynnego rzeźbiarza Flaminio Bertoniego.

Auto dzięki przedniemu napędowi i świetnemu rozkładowi masy (obniżenie środka ciężkości przez posadowienie niżej foteli, przesunięcie silnika pod samą szybę czołową a skrzyni biegów do przodu), miało świetne trzymanie i prowadzenie w zakrętach. W mieście było niedoścignione i nawet duże ośmiocylindrowe samochody nie mogły go dogonić gdyż musiały na zakrętach mocno zwalniać. Auto wykorzystywane było przez gangsterów (stąd znane jest w Europie jako Gangstalimuzine), potem także policję i Służby Państwowe, w tym po II wojnie przez polskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (SB).

Model ten był budowany do 1957 roku z kilkoma rodzajami silników i w kilku odmianach nadwozia. Wersje silnika:

Model 7CV o pojemności 1303 cm³.
Model 11CV o pojemności 1911 cm³
Model 15CV z sześcioma cylindrami o pojemności 2867 cm³.
Wersje nadwoziowe:

Coupe
B Normale (oznaczane jako B lub BN) - nadwozie standardowe typu Berline
B Legere (oznaczane jako BL) - nadwozie berline troszkÄ™ zmniejszone od BN - najpopularniejsze nadwozie
Familiare - nadwozie Berline zwiększone od wersji BN - charakterystyczna trzecia szybka boczna, często z rozkładanym trzecim rzędem siedzeń z podłogi pomiędzy fotelami kierowcy i kanapą tylną.
Commerciale - Rozmiarowo wersja podobna do Familiare ale pierwszy produkowany hatchback, tylna klapa otwierana razem z szybÄ….


Dane techniczne:
Okres produkcji: 1934- 1957
Nadwozie: samonośne, stalowe, 4-drzwiowe sedan (przednie drzwi otwierane pod prąd) lub 2-drzwiowe coupé, 5-miejscowe; maska silnika podnoszona do góry z dwóch stron; zamykany bagażnik z tyłu pojazdu; do 1952 koło zapasowe w specjalnej pokrywie klapy, po 1952 roku kufer z kołem zapasowym umieszczonym pod pokrywą.
Długość: 4150 mm
Szerokość: 1680 mm
Wysokość: 1540 mm
Rozstaw osi: 2909 mm
Rozstaw kół przednich: 1370 mm
Rozstaw kół tylnych: 1350 mm
Masa własna: 1060-1088 kg
Masa dopuszczalna: 1500 kg
Silnik: górnozaworowy z zapłonem iskrowym, gaźnikowy, 4-suwowy, 4-cylindrowy (1,3 L / 1,5 L / 1,6 L / 1,9 L) lub 6-cylindrowy (2,9 L), umieszczony wzdłużnie z przodu pojazdu (centralnie za przednią osią); blok silnika i głowica żeliwne; wymienne tuleje cylindrowe, silnik chłodzony cieczą z obiegiem wymuszonym pompą wodną;
Pojemność skokowa: 1911 cm³ (silnik 1,9 L)
Ĺšrednica cylindra: 78 mm (silnik 1,9 L)
Skok tłoka: 100 mm (silnik 1,9 L)
Moc maksymalna: 41,2 kW (56 KM) przy 4000 obr./min. (silnik 1,9 L)
Skrzynia biegĂłw: 3-biegowa manualna + wsteczny (biegi: 2 i 3 synchronizowane)
Rodzaj napędu: przedni; napęd z silnika przenoszony przez suche, jednotarczowe sprzęgło na skrzynię biegów umieszczoną przed silnikiem
Prędkość maksymalna: 115 km/h (silnik 1,9 L)
ZuĹĽycie paliwa: 12 dm3/100 km (silnik 1,9 L)
Hamulce: hydrauliczne, bębnowe, bez wspomagania, działający na 4 koła; mechaniczny hamulec ręczny działający na koła tylne
Układ kierowniczy: przekładnia zębatkowa bez wspomagania działająca na koła przednie
Instalacja elektryczna: 6V; dwie elektryczne wycieraczki szyb (z opcją ręcznego użytku lewej wycieraczki)
(C) Polskajazda.pl, Flickr.com, Vehiculoshistoricos.com, Carfolio.com, Autogallery.org.ru, Stare samochody; Wydawnictwo "Sport i Turystyka", Warszawa, 1981, JELEŃ W., SZANTER W. - Kolekcja samochodów; Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty", Warszawa, 1976, Wikipedia, Stare-samochody.eu


BTW nie był pierwszym samochodem z przednim napędem - poprzedziły go 1927 Miller 91, 1929 Cord L29, 1931 DKW F1.

_________________
no i jest!
Solidarni z Ukrainą


Sob, 30.10.2010, 20:48
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 116
Miejscowość: Warszawa
Samochód: Lancia κ Coupe 2.0t
Post Re: Citroën Traction-Avant
Traction Avant obchodzi w tym roku swoje osiemdziesiąte urodziny.

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Źródło: Citroen

_________________
NAJSZYBSZE SAMOCHODY ŚWIATA / TOP GEAR


Pią, 16.05.2014, 10:30
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7456
Miejscowość: Warszawa
Post Re: Citroën Traction-Avant
Image

FILM:
http://www.youtube.com/watch?v=BoBThZOafZc


(C) Citroën Polska via Facebook
Youtube.com

_________________
no i jest!
Solidarni z Ukrainą


Śro, 24.09.2014, 2:30
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  


Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018