Obecny czas: Śro, 01.05.2024, 19:48




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Ciężarówki wyjechały na Jedwabny Szlak 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post CiężarĂłwki wyjechaĹ‚y na Jedwabny Szlak
Gazeta.pl > Gospodarka > Wiadomości Środa, 28 września 2005
Ciężarówki wyjechały na Jedwabny Szlak

Maria Kruczkowska 28-09-2005 , ostatnia aktualizacja 28-09-2005 10:17

Polscy przewoĹşnicy wyruszyli we wtorek w drogÄ™ z Pekinu do Brukseli. Polska jest partnerem projektu, ktĂłry promuje lÄ…dowÄ… drogÄ™ z Chin do UE

W konwoju jedzie pięć ciężarówek, każda z innego kraju. Przemierzą trasę inspirowaną przez legendarny Jedwabny Szlak, najstarszą międzynarodową drogę handlową. Mają do przejechania 12 tys. km przez Chiny, Azję Środkową i Europę. Miną Astanę w Kazachstanie, Moskwę, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin. W Brukseli są oczekiwane 17 października.

Ze względu na chińskie przepisy, które nie wpuszczają tirów do Chin, załadunek odbędzie się dopiero w Kazachstanie. Do Europy konwój zawiezie chińskie meble. - Chcemy udowodnić, że transkontynentalny transport dóbr drogą lądową jest możliwy - mówił wczoraj Yao Mingde, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Transportu Drogowego, na zakończenie III Konferencji Euroazjatyckiej IRU. Spotkanie międzynarodowej organizacji przewoźników w Pekinie było poświęcone odbudowie Jedwabnego Szlaku.

Karawana to wspólny projekt przewoźników z Chin, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Polski i ONZ. Chcą przetestować drogi i wykryć ewentualne bariery administracyjne.

Historyczny Jedwabny Szlak połączył kontynent azjatycki i europejski już za Rzymian. Rozkwitł w VII w., gdy z Chang'an (dzisiejszy Xi'an w prowincji Shaanxi), największego miasta ówczesnego świata, wyruszały do Europy karawany z jedwabiem. Szlak zaczął zamierać już w VIII w. Drogę lądową zastąpiła morska, bezpieczniejsza i tańsza. Tak zostało do dziś. Transport morski ma jednak swoje minusy - jest bardziej narażony na kaprysy pogody, co roku na szlaku z Azji do Europy tonie 230 statków.

- A droga lądowa byłaby znacznie krótsza - przekonuje Peter Krausz z IRU. - Transport morzem zajmuje sześć tygodni, lądem potrwałby dwa.

O projekcie lądowego mostu Azja - Europa mówi się od kilku lat. - Studia wykonalności już mamy. Pokazują, że droga lądowa się opłaci - zapewnia Krausz. Nie ukrywa jednak, że nowy Jedwabny Szlak to przyszłość. Na razie chce zainteresować ideą rządy i inwestorów.

Trasa konwoju jest najeżona trudnościami. Niektóre odcinki w Kazachstanie ciężarówki przemierzą bezdrożami przez step, kierując się nawigacją satelitarną. Inne problemy to brak stacji obsługi i benzynowych po drodze. Rzeczniczka polskiego Związku Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Anna Wrona twierdzi jednak, że polscy kierowcy z konwoju sobie poradzą, bo jeżdżą z towarami do Kazachstanu, Afganistanu i Iranu. Konwojowi towarzyszy samochód serwisowy.

W Warszawie karawana oczekiwana jest 14 października. Z tej okazji w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się konferencja "Ponownie na Jedwabnym Szlaku".

Image
(C)http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2940034.html?skad=rss


Ja mam mieszane odczucia co do tego pomysłu, pomysł drogi i raczej nie dla Europejskich ciężarówek. Może jakby puścili na tą trase takie długie pociągi drogowe jakie jeżdzą w Australii to byłby sens ekonomiczny a tak to ich koszty pożrą (chyba że Chińczyki będą kierowcami)

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Śro, 28.09.2005, 12:33
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3539
Miejscowość: Rzeszów
Post 
czytałem o tym w "Off-roadzie" :P

marzy mi sie żeby kiedyś wziąść udział w takiej wyprawie...

_________________
^^


Śro, 28.09.2005, 13:07
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 609
Miejscowość: Jasło
Samochód: AR GTV
Post 
a mi sie wydawało że najstarszy szlak handlowy to szlak bursztynowy.
Czyż nie tak było ??
-=Sadek=- napisał(a):
marzy mi sie żeby kiedyś wziąść udział w takiej wyprawie...

ja też bym bardzo chciał,ale jak słyszałem jakie są przy takich wyprawach koszty to usiadłem z wrażenia.
Nie wiem czy mnie bedzie kiedyś na takie coś stac żeby pojechać i żeby to niezachwiało moimi finansami.

_________________
Burn rubber,not your soul...


Śro, 28.09.2005, 16:57
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 92
Post 
No to życzę powodzenia całej karawanie swoją stronom świetnie było by wziąć w tym udział :D

_________________
Zapraszam Do odwiedzenia strony http://www.hardtrucks.lap.pl znajdziecie tam Zdjęcia z rajdów i ruzne informacje o ciężarówkach terenowych


Śro, 28.09.2005, 20:12
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018