Obecny czas: Pią, 26.04.2024, 21:21




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Maszyny i urządzenia górnicze. 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 208
Miejscowość: Jastrzebie zdroj
Post Maszyny i urzÄ…dzenia gĂłrnicze.
Nie widziałem podobnego tematu, a jako, że górnictwo w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięte postanowiłem założyć temat o maszynach i urządzeniach górniczych. Maszyny i urządzenia będą przedstawiane w kolejnych postach. Na początek kombajny ścianowe:

Kombajn ścianowy - maszyna górnicza służąca do pozyskiwania węgla z pokładu. W przeciwieństwie do kombajnów chodnikowych nie są pojazdami gąsienicowymi, lecz poruszają się po specjalnej konstrukcji przenośnika zgrzebłowego. Do ich napędu stosowane są zasadniczo trzy metody: napęd cięgnowy (łańcuchowy) oraz dwa systemy bezcięgnowe Poltrak (B lub 2B) i Eicotrack (2BP), z czego ten pierwszy praktycznie jest już prawie całkowicie wyparty. Kombajn ścianowy składa się z podłużnego kadłuba wyposażonego w dwa ruchome ramiona zaopatrzone w organ skrawający o dużej mocy. Ze względu na wyjątkowo niebezpieczne warunki pracy (odłamki skał, hałas, wibracje itd.) coraz częściej kombajny wyposaża się w systemy automatyzacji umożliwiające zdalne sterowanie pracy kombajnem oraz zdalną diagnostykę.

Mechanizmy posuwu kombajnów ścianowych:
Poltrak
Eicotrack (2BP) lub wersja z hamulcem (2BPH)
Dynatrack
Łańcuchowy



Zasada działania

Kombajn ścianowy, przemieszczając się po przenośniku ścianowym zgrzebłowym, urabia caliznę w sposób zależny od wybranej technologii urabiania. Najczęściej organ wyprzedzający skrawa górną warstwę calizny podsiębiernie (ruch obrotowy zgodny z ruchem wskazówek zegara). Organ tylny pracuje nadsiębiernie, urabiając dolną część calizny oraz ładuje urobek niezaładowany na przenośnik zgrzebłowy przez organ wyprzedzający. Na końcu i początku ściany występuje faza zawrębiania. Możemy wyróżnić następujące technologie urabiania kombajnem ścianowym:
-dwustronna,
-jednostronna.

Przykład Kombajnu ścianowego:

Kombajn ścianowy KSW-750E jest płytkozabiorowym, dwuramionowym kombajnem ścianowym pracującym po przenośniku ścianowym w systemie bezcięgnowym typu Eicotrack. Przeznaczony jest do dwukierunkowego mechanicznego urabiania i ładowania urobku w ścianowym systemie eksploatacji bezwnękowej przy nachyleniu poprzecznym ściany do 10° oraz nachyleniu podłużnym do 12° w wersji bez hamulców i do 35° w wersji z hamulcami.

Napęd posuwu kombajnu zapewniają dwa ciągniki, z których każdy napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 60kW dostosowanym do częstotliwości 100Hz. Silniki te zasilane są z napięciowego lub prądowego przemiennika częstotliwości umieszczonego poza kombajnem.

Bezstopniowa regulacja wysokości kombajnu i urabiania umożliwia wybieranie pokładów pofałdowanych o zmiennej miąższości. Kombajn wyposażony jest w komputerowy system sterowania i diagnostyki jego pracy. Sterowanie kombajnem odbywa się zdalnie (radiowo) lub lokalnie przez obsługę.
Kombajn dostosowany jest do pracy w wyrobiskach o stopniu zagrożenia metanowego a, b i c. Kombajn wykonano w ramach projektu celowego nr 9T 12A 129 99 C/4277 pn: "Zwiększenie efektywności urabiania węgla przez wdrożenie uniwersalnego elektrycznego kombajnu ścianowego" dofinansowanego przez KBN w latach 1999÷2001.
Ramiona do kombajnu typu R300 (R200) wykonano w ramach projektu celowego nr 9T 12A 149 99 C/4460 pn. "Zwiększenie efektywności urabiania węgla z pokładów niskich i średnich przez wdrożenie nowej generacji ramion", dofinansowanego przez KBN w latach 1999÷2001.
Charakterystyka techniczna

Charakterystyka techniczna dla KSW-750E

Maksymalna wysokość urabiania [mm] 3030 do 3560
Moc silnikĂłw elektrycznych [kW] 750
(2 x 300 + 2 x 60 + 30) lub
550
(2 x 200 + 2 x 60 + 30)
Napięcie zasilania [V] 1000
Ĺšrednica organĂłw urabiajÄ…cych [mm] 1400 do 1800
Max. zagłębienie w spąg [mm] 350
ZabiĂłr organĂłw urabiajÄ…cych [mm] 650 do 1000
Prędkość obrotowa organów [obr./min.] 36,2; 39,4; 42,9; 46,7; 50,7
Max. siła pociągowa [kN] 669
Prędkość posuwu robocza [m/min] 0 do 10,5
Prędkość posuwu manewrowa [m/min] 0 do 21
Wysokość minimalna (od spągu bez osłon) [mm] 1067 do 1406 Masa [t] 38 do 48

Zdjęcia:
Image Kombajn podczas pracy
Image
Image Ponownie podczas pracy
Image Największy ścianowy kombajn węglowy stosowany w kopalniach chińskich

_________________
Poprostu motoryzacja!!


Sob, 11.04.2009, 22:09
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 4056
Miejscowość: tu i tam....
Post Re: Maszyny i urzÄ…dzenia gĂłrnicze.
- "przemieszczając się po przenośniku ścianowym zgrzebłowym"

można po polsku, bo trochę nie czaje tego określenia :> porusza się na tych nogach podporach? tyle, że nie widzę tam na zdjęciach przy tych podporach jakiś siłowników i ruchomych elementów... więc w końcu jak to działa

Ciekawy :mryellow: :P

_________________
A co to ??" "A po co ??" " A dlaczego ??" :


Śro, 29.04.2009, 19:32
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 208
Miejscowość: Jastrzebie zdroj
Post Re: Maszyny i urzÄ…dzenia gĂłrnicze.
Image
No więc tak: Na zdjęciu jest przenośnik ścianowy, na prawej burcie zamontowany jest system napędowy Eicotrack, czyli ta drabinka. To stanowi część napędu kombajnu. Poniżej tej drabinki na dole jest zamontowany tzw ślizg, czyli poprostu stalowa płyta po której ślizga się podpora kombajnu. Z drugiej strony przenośnika (brak na zdjęciu) mają być zamontowane są tzw podchwyty, które utrzymują kombajn na właściwym miejscu, nie pozwalając wypaść z trasy. Wszystko widać na zdjęciu na samym dole. Te dwie jakby nogi na których stoi kombajn to są stopy ślizgowe natomiast ta trzecia jakby noga uniesiona to jest ramię zamontowane na podchwycie. Rozumiesz o co mniej więcej chodzi ? A co do poruszania się to system jest bajecznie prosty. Kombajn posiada tzw "gwiazdy", których ramiona wchodzą między szczebelki w wyżej napisanym Eicotrack - u

_________________
Poprostu motoryzacja!!


Śro, 29.04.2009, 23:03
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 163
Miejscowość: Warszowice
Samochód: Koń
Post Re: Maszyny i urzÄ…dzenia gĂłrnicze.
http://www.youtube.com/watch?v=rY3jfx0ws4E

_________________
http://c33.grono.net/194/0/gallery-1025 ... 00x500.jpg


Wto, 19.01.2010, 11:02
Profil

Postów: 2
Post Re: Maszyny i urzÄ…dzenia gĂłrnicze.
Mam nadziejÄ™, ĹĽe ktoĹ› tu jeszcze zajrzy...

Proszę o wyjaśnienie co to są profile zawałowe i ociosowe, i jaka jest między nimi różnica... - mowa o nich na tej stronie: http://www.malapanew.com.pl/mp.php?l=pl&dzial_id=37 pod nagłówkiem "Elementy przenośników".

Będę bardzo wdzięczna za przystępne wyjaśnienie, zrozumiałe dla laika. :D


Sob, 23.07.2011, 16:49
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018