Obecny czas: Pią, 29.03.2024, 6:55




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Wybór między 306/Xsarą/Saxo lub innym 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Witam. Dawno mnie tu nie było, ale mam nadzieję, że niedługo będę w potrzebie :twisted:

Otóż zamierzam kupić sobie pierwszy własny samochód. Jednak na wstępie zaznaczam, że jeździłem już sporo takimi samochodami jak m.in. Peugeot 406 czy Ford Focus kombi, także nie potrzebuję koniecznie małego samochodu.

Zastanawiam siÄ™ nad takimi modelami:
- Peugeot 306 (Hatchback)
- Citroen Xsara (Hatch lub Coupe)
- Citroen Saxo
Jednak nie zamykam się na inne modele tego typu. Moja rodzina od zawsze starała się jeździć Francuzami, więc w ramach tradycji rozglądał się będę za takimi modelami.

Na wydanie na sam samochód, bez żadnych opłat mam maksymalnie 7tys. Auto chcę kupić w wakacje.

Teraz na czym mi zaleĹĽy:
- w miarę ekonomiczny silnik (założyłem sobie, że albo diesel, albo benzyna do 1.4, albo większa z gazem)
- nie chcÄ™ za duĹĽego samochodu, ĹĽadnych kombi, ĹĽadnych 406, Vectr itd.
- nie chcę zbyt starego samochodu (na dzień dzisiejszy można za 7000 kupić samochody nawet 1997-2000 wg otomoto)
- wiadomo, jak najmniej awaryjny musi być :D

Nie zależy mi natomiast na żadnych osiągach (oczywiście w granicach rozsądku :D ), samochód będzie jeździł głównie w mieście, ale nieraz zdarzy się gdzieś wyjechać.
Nie musi mieć klimatyzacji i innych wygórowanych dodatków, ale przydałoby się wspomaganie kierownicy.

Nie interesuje się aż tak głęboko motoryzacją jak większość z Was, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Który z nich najlepiej wybrać, jakie ma wady i zalety, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Z chęcią też rozpatrzę propozycje innych aut.

Z góry dzięki za pomoc.


Pią, 26.02.2010, 14:07
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7825
Miejscowość: Szczecin
Samochód: nazi hacz fwd pb
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Ja bym proponował coś takiego: http://moto.allegro.pl/item926878917_cz ... acona.html
Nie jest to co prawda francuz, ale bardzo porządny japończyk. Słynie z bezawaryjności w przeciwieństwie do na przykład Xsary, którą wymieniłeś.
Z francuzów to zaproponowałbym Clio II: http://moto.allegro.pl/item922601468_clio_2.html Znam kilka osób, które nimi jeźdżą i chwalą sobie. Tylko może być problem z ceną do 7k.

_________________
PB RWD jest wysoko


Pią, 26.02.2010, 14:35
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Rzeczywiście zapomniałem o takim samochodzie jak Almera :D Możesz / może ktoś opowiedzieć o nim coś więcej? Jakie ma najczęstsze usterki, ile pali silnik 1.4 i czy opłaca się kupować diesla?
Cytuj:
Słynie z bezawaryjności w przeciwieństwie do na przykład Xsary, którą wymieniłeś.

Można prosić o rozwinięcie? Bardzo awaryjna jest? Co najczęściej się psuje (nie licząc elektryki) i ile może kosztować naprawa?

Ps. Dzięki za odpowiedź :wink:


Pią, 26.02.2010, 14:44
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7825
Miejscowość: Szczecin
Samochód: nazi hacz fwd pb
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Największą wadą Almery jest rdza. Niezajechany egzemplarz nie powinien sprawiać żadnych kłopotów jak chodzi o silnik. Spalanie w mieście w 1.4 75KM to około 7,5-8l. Czy warto diesla brać to zalezy od przebiegów jakie będziesz robił. Jak mniej niż 10tys km rocznie to ja nie bawiłbym się w diesla bo ciężko będzie dostać w dobrym stanie.
Co do Xsary to kolega miał benzynową 1.4 i na silnik nie narzekał tylko na elektronikę i niską trwałość wnętrza. Zaletą Xsary jest cena - strasznie straciła na wartości.

_________________
PB RWD jest wysoko


Pią, 26.02.2010, 15:05
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Ja bym jeszcze bardzo poważnie zastanowił się nad Civiciem V hatch z benzynowym 1.3. Osiągi ma już dosyć dobre, szczególnie do miasta i spalanie przyzwoite. Jednak tu LPG za bardzo w grę nie wchodzi. Do puli dorzucił bym również Mitsu Colta, lecz tu również tylko PB wchodzi w grę.
Z wymienionych przez Ciebie francuskich samochodĂłw jedynie "Lew" jest naprawdÄ™ wart uwagi. RozwaĹĽ jeszcze MazdÄ™ 323F.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Pią, 26.02.2010, 18:41
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Hmm dobra, ale czy Civic z dajmy na to 1994 będzie lepszy niż Peżo z około 1998-1999? Colta ma koleżanka więc ją podpytam jak się sprawuje.

A co do Mazdy i Clio - dzięki za podpowiedzi, ale chcę jeździć tym co mi się podoba, a akurat te dwa do mnie nie przemawiają :D Oczywiście nie mogliście o tym wiedzieć, bo nie da się gustu na forum pokazać.

Czyli jednak radzicie Japońca nawet starszego niż nowszego Francuza?

I jeszcze dodam zanim pojawi siÄ™ taka propozycja - nie chcÄ™ Golfa :P


Pią, 26.02.2010, 19:07
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 759
Miejscowość: Białystok
Samochód: Hyundai i30
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Z francuzów bym poecił Xsarę. Mój kuzyn ma od nowości i praktycznie nic mu się nie psuje. Jest bardzo zadowolony.
Zdecydowanie odpuściłbym sobie Peugeota.
Hondy są bardzo dobre, tylko że auto napewno bedzie starsze, więc osobiście bym wybrał chyba Citroena.
A co do silników jeśli może być benzyba to wybrałbym właśnie PB.


Pią, 26.02.2010, 20:02
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Nagor napisał(a):
Hmm dobra, ale czy Civic z dajmy na to 1994 będzie lepszy niż Peżo z około 1998-1999?


Pamiętaj o jednym - nigdy nie patrz na rocznik auta, lecz na jego stan, to jest najważniejsze. Auto 5 letnie potrafi być bardziej sponiewierane niż nie jeden 20'sto latek dlatego tu nie ma reguły.

Nagor napisał(a):
A co do Mazdy i Clio - dzięki za podpowiedzi, ale chcę jeździć tym co mi się podoba


Jasne, to akurat jak najbardziej istotne kryterium.

Golf się raczej nie pojawi, bo na naszym forum mało jest jego sympatyków.

Przemyśl jeszcze sprawę jednostki napędowej - diesel z tego co piszesz chyba nie opłaca się, bo nie za wiele jeździsz. Jak do miasta to PB ewentualnie z LPG. Zastanów się czy chcesz coś z LPG, czy w grę wchodzi też jedynie PB, bo to też bardzo ogranicza pole poszukiwań.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Pią, 26.02.2010, 23:04
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Sam LPG raczej nie będę wstawiał, więc albo już będzie, albo nie będzie :D Sama benzynka może być, ale najlepiej do 1.4, bo i tak 80% mojej jazdy będzie w mieście (Olsztyn), a tu wiadomo, nie ma jak korzystać z większych jednostek. Większe silniki to najlepiej z gazem właśnie.

Ice napisał(a):
Pamiętaj o jednym - nigdy nie patrz na rocznik auta, lecz na jego stan, to jest najważniejsze. Auto 5 letnie potrafi być bardziej sponiewierane niż nie jeden 20'sto latek dlatego tu nie ma reguły.

W sumie racja, dlatego chciałbym wiedzieć na co zwracać w każdym z tych modeli największą uwagę. Słyszałem, że Almerze szybko podłoga rdzewieje.

Samochód ma służyć do dojeżdżania na uczelnię 3-4 razy w tygodniu, dojeżdżanie na halę gimnastyczną ze dwa razy w tygodniu (wiadomo jak po wysiłku się jeździ busami...). Raz na miesiąc jakiś wypad za miasto, nad jeziorko czy coś, no i w wakacje może czasami jakaś dłuższa podróż, ale dwuosobowa, także luksusów też nie musi być.

No to mamy Peugeota 306, Xsarę, Almerę, Civica i Colta na celowniku. Szczerze mówiąc jak patrzę i słucham tych Civiców w Oln to ciężko mi będzie się do niego przekonać. Chyba, że trafię na jakiegoś starszego, pewnego właściciela.

Japońce to głównie rdza podobno. Xsara - elektryka. A Peugeot? Też elektryka?

Dzięki za podpowiedzi, otwieracie mi oczy na niektóre wozy :wink:


Pią, 26.02.2010, 23:48
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 50
Miejscowość: brudne miasto
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Sam mam Xsarę II moich paru znajomych też ma te samochody i z doświadczenia wiem, że nie jest tak źle z tą elektryką, jak się czyta. Trzeba uważać raczej na stan zawieszenia , szczególnie belka z tyłu. A tak to standard jak w każdym używanym samochodzie. Xsara to bardzo podobna konstrukcja do 306, bardzo dużo części jest wspólnych.


Śro, 24.03.2010, 20:19
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 413
Miejscowość: CT/CGR
Samochód: stary
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Ice napisał(a):
Ja bym jeszcze bardzo poważnie zastanowił się nad Civiciem V hatch z benzynowym 1.3. Osiągi ma już dosyć dobre, szczególnie do miasta i spalanie przyzwoite. Jednak tu LPG za bardzo w grę nie wchodzi. Do puli dorzucił bym również Mitsu Colta, lecz tu również tylko PB wchodzi w grę.
Z wymienionych przez Ciebie francuskich samochodĂłw jedynie "Lew" jest naprawdÄ™ wart uwagi. RozwaĹĽ jeszcze MazdÄ™ 323F.


323 F za 7k będzie już stary, albo młodszy rocznik, ale trupek z chlejącym olej 1.5. Lepiej 323 P - dostępne z udanym silnikiem 1.3, nie rzuca się w oczy, 3d, tylko już trochę problemów z rdzą potrafi się pojawić, zwłaszcza w dość nietypowym miejscu jakim są przednie słupki (A). Ale i tak lepszym wyborem będzie Colt.

_________________
Zimne ognie Twojego języka ślizgają się po skórce pieczywa...


Pią, 26.03.2010, 8:05
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
Temat dawno wystygł, ale informuję tylko, że wybór padł na Saxo 1998 1,1i 60KM :D


Pią, 10.09.2010, 19:55
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7383
Miejscowość: Warszawa
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
gratulacje. Moze pochwalisz siÄ™ w dziale "GaraĹĽ" :?:

_________________
no i jest!
Solidarni z Ukrainą


Nie, 12.09.2010, 0:15
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 138
Post Re: WybĂłr miÄ™dzy 306/XsarÄ…/Saxo lub innym
kulikowski napisał(a):
gratulacje. Moze pochwalisz siÄ™ w dziale "GaraĹĽ" :?:

Oczywiście, tylko zdjęcia jakieś zrobię.


Nie, 12.09.2010, 12:03
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018