Obecny czas: Czw, 28.03.2024, 9:09




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
LPG vs ekologia 
Autor Wiadomość
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post LPG vs ekologia
Zapraszam do dyskusji przeciwników i zwolenników LPG

Cytuj:
Poza wymiarem ekonomicznym zasilanie gazem ma także wymiar ekologiczny. Proces spalania propanu-butanu jest zdrowszy dla środowiska naturalnego, ponieważ oznacza wydzielanie dużo mniejszej ilości toksycznych związków. Dla przykładu z rury wydechowej wydobywa się nawet 40 procent mniej tlenków azotu, nawet 75 procent mniej tlenków węgla i nawet 85 procent mniej ciężkich węglowodorów. Potencjał ozonotwórczy w przypadku korzystania z instalacji LPG maleje aż o 87 procent!

Proekologiczność zasilania gazem oznacza nie tylko mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Wiąże się także z wytwarzaniem mniejszej ilości odpadów niebezpiecznych. Ponieważ propan-butan spala się bardziej wydajnie od benzyny, jego resztki w mniejszym stopniu przedostają się do oleju silnikowego. Mniejsze rozrzedzenie smarowidła oznacza, że to wystarcza na dłużej i nie wymaga równie częstej wymiany, co w przypadku jazdy na "bezołowiowej".

Wyraźnie mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery sprawia, że instalacja LPG może być traktowana jako odpowiedź tu i teraz na dbanie o środowisko na rynku motoryzacyjnym! Co ważne, w przeciwieństwie do pozostałych napędów ekologicznych (hybrydy i silniki elektryczne) zakup układu zasilania gazem nie wiąże się z ogromnymi kosztami. A to podwójna zaleta.

onet.pl

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pon, 16.01.2017, 12:01
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: LPG vs ekologia
Niby taniej, niby zdrowiej a i tak gaz to do kuchenek :mryellow:

Polacy wolą się zaczadzić od wypalonego DPF'a niż zamontować korek wstydu, więc w naszym kraju dyskusja tego typu nie ma chyba większego sensu. Szkoda, że obiektywne argumenty średnio trafiają - np. dziś w Oslo zakaz do odwołania poruszania się jakimkolwiek dieslem : ]

Cytuj:
zakup układu zasilania gazem nie wiąże się z ogromnymi kosztami. A to podwójna zaleta.


Jak to nie? Od 10 lat i pierwszego auta w LPG słyszę, że gaz ma podrożeć i to się już opłacać nie będzie... :lol:

To co - jest modny temat smogu, elektryki na węgiel u nas póki co nie zdadzą egzaminu więc może dofinansowanie 4000+ dla korka wstydu? :mryellow:

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Pon, 16.01.2017, 18:49
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: LPG vs ekologia
Ice napisał(a):
może dofinansowanie 4000+ dla korka wstydu?

Dokładnie o tym pomyślałem, czemu nikt nie wpadł na to, by promować proekologiczne gazowce?

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pon, 16.01.2017, 22:47
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8971
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post Re: LPG vs ekologia
LPG jest wysoko

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Pon, 20.02.2017, 11:42
Profil

Postów: 75
Post Re: LPG vs ekologia
Dobra instalacja lpg w zależności od silnika to koszt od 2500 zł wzwyż i musimy mieć ten fakt na uwadze. Nie jest to jedyny wydatek, bo co jakiś czas powiedzmy co 10k trzeba ją regulować i robić przeglądy, co też generuje dodatkowe koszty. Zgadzam się, że im więcej km rocznie robimy po mieście lub w trasie, tym lpg bardziej się opłaca.


Pon, 24.04.2017, 6:49
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8971
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post Re: LPG vs ekologia
mi dzięki różnicy cen pomiedzy lpg a pb wróciła się już wartość całego auta, więc spokojnie mogę kupić kolejne takie samo :mryellow: polecam :twisted:

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Śro, 10.05.2017, 21:15
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: LPG vs ekologia
A ja odżyłem finansowo:
- minimalne spalanie - wieczorna jazda po mieście przy niewielkim ruchu: 6,4l gazu na setkę,
- przeciętne spalanie przy wiosennych temperaturach: 7,5 - 8l,
- przeciętne spalanie przy temperaturach zimowych: 8,5l,
- przeciętne spalanie na autostradzie (V =~ 130 - 140 km/h): 8,5 - 9l.
W zasadzie mój Pininfarina 199 ma też mniejsze spalanie na gazie niż na benzynie.

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Czw, 11.05.2017, 8:15
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 8971
Miejscowość: ignorant motoryzacji
Samochód: hiszpański szajs
Post Re: LPG vs ekologia
Za miesiąc prawdopodobnie kupuję auto za realne pieniądze realnie odłożone tylko i wyłącznie z różnicy cen paliw podczas kilkuletniej eksploatacji poprzedniego samochodu z LPG. Temat opłacalności LPG uważam za wyczerpany. Ten post to absolut , a pisanie o wypalonym zaworze czy innych banałach w tym momencie mi lata .... 300zł oszczędności miesięcznie przez 4 lata = 14400 zł w skarpecie. A mity o spalonym zaworze? Co z tego że miałbym zawór w stanie mint kosztem 14 koła ....

_________________
instalacje elektryczne bielsko-biała Czysciwo Bielsko pralnia dywanów puławy Domy Mieszkalne Pościel dla dzieci fan alfa romeo na wieki Moderator też człowiek - nabija posty i trolluje i ch*j


Pią, 12.05.2017, 12:45
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 164
Miejscowość: Hohenzieritz .DE/ Szczecin .PL
Samochód: niemiecki rwd 4.0 PB
Post Re: LPG vs ekologia
lpg jest wysoko :twisted:

_________________
! _!_ fahren Herr zu Schwanz mit das vorderst Getriebe ! !
dentysta Bielskoapartamenty zakopane wynajem Karczma węgierska górka Pralnia dywanów LublinPozycjonowanie Bielsko


Pon, 05.06.2017, 9:18
Profil

Postów: 61
Post Re: LPG vs ekologia
Jeżeli faktycznie dużo podróżujemy to lpg zawsze będzie się opłacać i to nie zależnie od modelu oraz wersji silnikowej auta. Co innego jeśli mało jeździmy, wówczas poddaję w dyskusje sens montażu lpg.


Pon, 04.09.2017, 11:55
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018