Obecny czas: Czw, 25.04.2024, 13:45




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc 
Autor Wiadomość

Postów: 5
Post Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Witam,

Zakupilem samochod osobowy Opel Corsa za 5000zl.

Jednakze byl to pierwszy moj zakup i nie wiedzialem, ze po 2 tygodniach od zakupu trzeba zaplacic tzw. podatek od wzbogacenia (chyba 2% wartosci auta).

Niestety minal miesiac a ja takiego podatku nie uiscilem.

Czy czekaja mnie z tego tytulu jakies konsekwencje?



Pozdrawiam, dziekuje za odpowiedz


Czw, 06.03.2008, 22:19
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1639
Miejscowość: Sląsk
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
tak - kara pieniezna +odsetki karne

_________________
mercedes CLK 320 .Opel omega 2.0 DTH to było teraz BMW 320 D


Pią, 07.03.2008, 7:52
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
To nie podatek od wzbogacenia, ale podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC). Wypełniasz deklarację PCC3 (stosunkowo prostą) i zasuwasz z nią do US, najlepiej od razu zapytaj w okienku, co zrobić w wypadku spóźnienia się z deklaracją, skarbówka jest restrykcyjna przy wysokich kwotach należności skarbowych, ale jak masz do zapłacenia raptem stówkę, to powinni byc pobłażliwi. Możesz zapłacić podatek np z odsetkami ustawowymi, co przy paru dniach opóźnienia nie będzie kolosalną opłatą. Ale lepiej nie zwlekaj już więcej. :>

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pią, 07.03.2008, 9:41
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1639
Miejscowość: Sląsk
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
u nas za spuznienie jedno dniowe walą 100zł gdzie inndziej moze byc inaczej

_________________
mercedes CLK 320 .Opel omega 2.0 DTH to było teraz BMW 320 D


Pią, 07.03.2008, 16:18
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Dlatego warto chociażby zadzwonić i zapytać, a z pewnością nie wolno bardziej odwlekać.

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pią, 07.03.2008, 16:26
Profil

Postów: 5
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Dziekuje za odpowiedzi

Cholera nie wiem jak to jest, jedni kupuja auta i nie placa zadnych podatkow np. moja siostra 2 lata temu kupila samochod z wloch i nie zaplacila zadnego podatku od umow cywilno-prawnych, tak samo kupilem samochod z niemiec i tez nie zaplacilem zadnego podatku i tez zadnych konsekwencji.

A teraz nagle kupuje samochod i sie przypadkiem dowiaduje, ze taki podatek sie placi i od razu dostaje kare...Juz sam nie wiem jak to jest


Pią, 07.03.2008, 17:54
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Bo przy samochodach z zagranicy płacisz akcyzę, a tu PCC :!:

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pią, 07.03.2008, 21:57
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 12
Miejscowość: Majków / k. kielc
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
podatek od czynności cywilno prawnych płacisz jeśli kupisz auto w polsce od osoby fizycznej,
jeżeli kupujesz auto i dostajesz fakturę to nie płacisz tego podatku.

ja bym ci radził skontaktować się ze sprzedającym, może nie zaniósł jeszcze swojej kopii umowy do wydziału komunikacji, mógłbyś wtedy spisać nową umowę, na takiego opla możesz wpisać na umowię kwotę poniżej 1000zł, jak trafisz na normalnego człowieka w skarbowym to zapłacisz tylko 5zł za znaczek bo poniżej 1000zł nie ma żadnych podatków

_________________
Ford Scorpio 2.0


Nie, 09.03.2008, 12:21
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Dwie rzeczy do wyjaśnienia: skoro nabywca płaci PCC, to myślę, że jego czesze Urząd Skarbowy ws podatków, a zgłoszenie wyrejestrowania samochodu chyba nie rodzi zagrożeń dla nabywcy (a raczej jego zarejestrowanie). Po drugie: US weryfikuje wartość samochodu pod kątem złożonej deklaracji podatkowej - ja bym się bał zaniżyć wartość wozu...

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Nie, 09.03.2008, 21:10
Profil

Postów: 2
Miejscowość: Bielsko-Biała
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
ja się dołącze do tematu :) mam ten sam problem z tym że z zapłatą podatku zwlekam juz prawie rok i moje pytanie czy jeśli osoba od której kupiłem samochód nie zaniosła jeszcze swojej kopi umowy do urzędu a przez ten rok ubezpieczenie już było na mnie to czy mogę podpisać z nim nowa umowe tyle że z obecną datą?? można tak?? a jeśli tak nie można to czy ktoś z was pisał już takie podanie o umożenie kary za nie terminową spłate podatku, jak tak to czy mógł by mi przesłac żebym zobaczył jak to ma wyglądać??
pozdrawiam


Wto, 25.03.2008, 13:36
Profil

Postów: 1
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Witam,
Zakupiłam auto w grudniu 2008. W sumie moje pierwsze auto.
W umowie mam napisane, że "koszty transakcji wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy oraz koszty opłaty skarbowej obciąża kupującego.
Opłate skarbową - to przy rejestracji w formie znaczków zapłaciłam ale nie powiedziano mi nic o płaceniu podatku a samochód zarejestrowałam bez przeszkód.
US póki co się nie odzywał więc czy to znaczy, że podatek był opłacony??
P.S. Ze sprzedającym nie mam kontaktu więc nie wiem czy zapłacił. Jak to sprawdzić nie robiąc sobie kłopotów??


Sob, 17.04.2010, 19:48
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
RR ltd Co. napisał(a):
Po drugie: US weryfikuje wartość samochodu pod kątem złożonej deklaracji podatkowej - ja bym się bał zaniżyć wartość wozu...


Po pierwsze przy takich kwotach to jest oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych, więc bez sens. Po drugie - większość urzędów skarbowych ma książeczki i z nich bierze wartość auta rynkową, a jeżeli chcemy inną - rzeczoznawca, więc przy takich kwotach szkoda się bawić.

Cytuj:
US póki co się nie odzywał więc czy to znaczy, że podatek był opłacony?


Skarbówka taki spraw ma sporo, ale jak dobrze wiemy urząd skarbowy rzadko zapomina. Powiedz jak sytuacja wygląda i zapłać podatek od czynności cywilno prawnej, czyli 2 procent wartości auta. Zwłoka nie była duża więc nie powinni Ci robić jakiś wielkich problemów.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Sob, 17.04.2010, 20:09
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 20830
Miejscowość: Łódź / Warszawa
Samochód: Fiat Delta 3
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Ice napisał(a):
urzÄ…d skarbowy rzadko zapomina
ja bym poszedł do skarbówki i załatwił sprawę uprzednio ustalając w okienku dla PCC, jak procedura tego powinna wyglądać - bo pewno trzeba by dołączyć jakieś pisemko wyjaśniające opóźnienie i wyrażające prośbę o nie wszczynanie postępowania karno-skarbowego... Wiem, że Sądy Wieczystoksięgowe na pewno przekazują listę osób zobowiązanych do uiszczania PCC np. przy składaniu wniosku o wpis hipoteki, więc niewykluczone, że i Wydziały Komunikacji to robią. A pięć lat okresu przedawnienia jeszcze nie minęło. :>

_________________
Fanpage SamochodySwiata.pl || Mój Instagram


Pon, 19.04.2010, 10:45
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 6345
Miejscowość: Bielsko-Biała
Samochód: E36 318ti / 626 gf
Post Re: Podatek od wzbogacenia - prosze o pomoc
Złodzieje nas okradają, wybierzcie mnie na swojego przewódcę, to będzie można mieć wyje**ne na podatki od podatku or somethin

_________________
http://www.tanidrift.pl


Sob, 24.04.2010, 10:02
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018