Obecny czas: Pią, 29.03.2024, 6:47




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Nawet do 2800 zł mandatu! 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Postów: 3945
Post Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
Zakończyły się prace podkomisji nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Projekt nowelizacji zawiera szereg zmian, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach – informuje „Gazeta Prawna”.

Największą zmianą będzie ogólnopolska sieć nowoczesnych fotoradarów, która połączy się w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Sieć złożona z 700 fotoradarów ma powstać w Polsce w ciągu dwóch lat. Wszystkie kamery drogowe, również te należące do gminy, znajdą się w tym projekcie. Do 2015 ich liczba ma wzrosnąć aż do tysiąca. Zgodnie z propozycjami poselskiej nowelizacji kodeksu drogowego mandaty karne, zastąpione karami administracyjnymi, wystawiać mają wkrótce operatorzy specjalnie utworzonego centrum, gromadzącego wszystkie wykroczenia zarejestrowane fotoradarami. Kar za przekroczenie prędkości nie unikną także osoby chronione dotychczas immunitetem.

- Dzięki temu, że będzie to postępowanie administracyjne, zapewniona zostanie równość wszystkich wobec prawa. Osoby, które są chronione różnymi immunitetami, na pewno nie unikną kary – tłumaczy inspektor Jacek Zalewski, dyrektor Biura Ruchu Drogowego w KGP.

Nowy system ma działać błyskawicznie - kierowca dostanie mandat już po kilku godzinach od przekroczenia prędkości, a dzięki dużej liczbie radarów, piraci drogowi poniosą karę za niemal każde przekroczenie prędkości. Dzisiaj cała procedura trwa nawet do kilkunastu dni.

Po ujawnieniu wykroczenia właściciel pojazdu będzie miał 14 dni na wskazanie kierowcy lub zapłacenie mandatu. Po upływie dwóch tygodni kwota niezapłaconego mandatu podwoi się, a w przypadku niewskazania kierowcy to właściciel pojazdu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Każdy kierowca, który w ciągu pół roku zostanie przyłapany przez fotoradar pięciokrotnie, przez następny rok każdy następny występek będzie go kosztował podwójnie. Tak samo potraktowany będzie kierowca, który w takim samym okresie "uzbiera" mandatów na łączną kwotę ponad 2,5 tysiąca złotych.

Zmianie ulegnÄ… takĹĽe stawki za wykroczenia drogowe.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie nas kosztowało:

* Od 11 do 20 km/h – 200 zł
* Od 21 do 30 km/h – 300 zł
* Od 31 do 40 km/h – 500 zł
* Od 41 do 50 km/h – 600 zł
* Powyżej 50 km/h – 700 zł

Poza terenem zabudowanym

* Od 11 do 20 km/h – 150 zł
* Od 21 do 30 km/h – 250 zł
* Od 31 do 40 km/h – 400 zł
* Od 41 do 50 km/h – 500 zł
* Powyżej 50 km/h – 600 zł

Na autostradzie

* Od 11 do 20 km/h – 100 zł
* Od 21 do 30 km/h – 200 zł
* Od 31 do 40 km/h – 300 zł
* Od 41 do 50 km/h – 400 zł
* Powyżej 50 km/h – 500 zł

Najciekawszym pomysłem jest zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradzie i na dwupasmowych drogach ekspresowych. Tutaj zmiana przewiduje zwiększenie prędkości z dozwolonych 130 km/h do 140 km/h na autostradzie i z 110 km/h do 120 km/h na drodze ekspresowej.

Onet.pl


Podoba mi się, że przekroczenie prędkości poniżej 11km/h nie będzie karane w żaden sposób :), wszystko by było moim zdaniem fajnie jakby na drogach ekspresowych było mniej ograniczeń do 40km/h :/

_________________
Nie dyskutuj nigdy z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem


Śro, 21.01.2009, 20:45
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
Wielki brat będzie czuwał.

Ceny mandatów straszne. 5 mandatów w ciągu roku i w następnym roku podwójna stawka? Tylko trzeba mieć farta, żeby w punktach się zmieścić.

Ograniczenia na trasie ok, jeśli zwiększą predkość v-max i jeśli tak jak napisałeś nie będzie durnych ograniczeń nie wiadomo z czego wynikających, gdy jedzie się drogą do 80 km/h i nagle walą do 40 i nikt i tak nie zwalnia.

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Śro, 21.01.2009, 23:33
Profil

Postów: 2
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
Ja miałem okazję się ostatnio przekonać te ceny przerażają!! ale na szczęście policjanci są tylko ludźmi i nie zawsze dają nam tę najwyższą kwotę... przekroczyłem prędkość o prawie 40 kilometrów i według nowego taryfikatora powinienem dostać 500 zł ale się utargowałem do 200 myślę że to i tak dużo ponieważ czasem znak teren zabudowany jest umieszczony w miejscu gdzie spokojnie można by było jechać 90km/h


Czw, 12.03.2009, 13:29
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1652
Miejscowość: warszawa-koszalin
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
Rob3rt napisał(a):
na szczęście policjanci są tylko ludźmi i nie zawsze dają nam tę najwyższą kwotę... przekroczyłem prędkość o prawie 40 kilometrów i według nowego taryfikatora powinienem dostać 500 zł

mnie w maroku zatrzymal polcjant za nie zatrzymanie sie na znaku stop a kilka metrow dalej za przejechanie na czerwonym i nie zapiete pasy a mandat wyniosl zero! :D dostalem pouczenie :!:
ale wracajac do polski! nie pamietam jak nr kodeksu ale jest gdzies napisane iz polcjant moze odstapic od wymierzenia kary mandatem jesli istnieja przeslanki iz pouczony kierowca wiecej takiego wykroczenia nie zrobi :)
ot taka furteczka maluska :>


Czw, 12.03.2009, 13:37
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 855
Miejscowość: Kołobrzeg
Samochód: Accord CM2
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... gn=4173127

Mam baaaardzo mieszane uczucia, szczególnie mając świadomość, że mój licznik przekłamuje o +- 7 km/h

_________________
... hontou?


Czw, 19.03.2009, 9:54
Profil
Moderator
Awatar użytkownika

Postów: 24507
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
Prawda jest taka, że w większości licznik przekłamuje dodatnio, tak że sam nam robi ten zapas. Druga rzecz, to fakt, że zawsze jak jest gdzieś ograniczenie np. 50 km/h to każdy jedzie te 60 km/h i tak to to się ukróci. Nie mniej jednak dla mnie to już jest zbytnia przesada i przegięcie pałki.

Btw. Co z tym przepisem co do zwiększenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych? Wszedł w końcu?

_________________
| pajacyk.plpolskieserce.pl | Kliknij raz dziennie. Codziennie.


Czw, 19.03.2009, 10:46
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 7080
Miejscowość: Sokółka -----> Belastok
Samochód: das Astra von Opel
Post Re: Nawet do 2800 zĹ‚ mandatu!
już nie mają kompletnie co robić... toż miała być tolerancja + 10 kph...

_________________
"Najpierw słyszysz rap, dopiero potem wjeżdża fura,
na 17 calach, na których moja Astra kula!!" 8)

http://www.astraklub.pl


Pią, 20.03.2009, 23:08
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018