Obecny czas: Pią, 29.03.2024, 5:58




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Jakie uprawnienia na lawete? 
Autor Wiadomość

Postów: 2
Post Jakie uprawnienia na lawete?
chcialem zapytac jak wyglada sytuacja kiedy chce prowadzic lawete?tzn w sytuacji kiedy jest to samochod + przyczepa(czyli laweta + samochod umieszczony na niej) oraz w sytuacji kiedy jest to samochod laweta np renault master (laweta) dokladnie chodzi mi o to jakie kategorie musze posiadac,nie interesuja mnie DMC bo wiadome ze to jest temat zmienny,auto na lawecie auto ciagnace masa przyczepy itd wszystko sie zmienia aktualnie posiadam prawo jazde ABC i co dalej potrzebuje zeby moc w tych 2 przypadkach prowadzic samochod lub zespĂłl z gory dzieki


Wto, 05.01.2010, 0:55
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 3267
Miejscowość: Rumia
Samochód: Reno TCe 200
Post Re: Jakie uprawnienia na lawete?
Właśnie ze względu na DMC niestety musisz zrobić B+E.

_________________
Pozdrawiam, PiasQ


Wto, 05.01.2010, 20:04
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 1156
Miejscowość: Jaworzno
Samochód: Opel Corsa D 1.3CDTI
Post Re: Jakie uprawnienia na lawete?
Na innym forum znalazłem takie info:


"Ponieważ wczoraj zapisałem się na egzamin to chciałem się podzielić z Wami informacjami na temat tego jak zrobić uprawnienia na lawetę (E) do prawka kat. B.

1. Zdajemy tylko egzamin praktyczny
2. Praktyczny to miasto + placyk
3. Placyk to:

- zapinanie lawety: potencjalnie najtrudniejsze, czasami nie pozwalają ruszyć przyczepą i trzeba dokładnie pod nią podjechać, każde dotknięcie to błąd i trzeba powtarzać a można tylko raz popełnić błąd, czas na wykonanie manewru 10 minut i jest to wybitnie wpieniające bo trzeba 50 razy wysiadać z auta żeby dokładnie podjechać
- rękaw do przodu i do tyłu (7 minut)
- parkowanie przodem na skos
- parkowanie przodem prostopadłe
- parkowanie tyłem prostopadłe
Na te (powyżej) manewry jest zdaje się 5 minut na każdy więc luzik.
- ruszanie pod górę z ręcznego

KaĹĽdy manewr moĹĽna:

- raz korygować (np. jedziemy tyłem i przełamaliśmy przyczepę więc raz można podciągnąć do przodu o ile się chce)
- raz wykonać źle (jak na normalnym prawku)

OgĂłlnie jest to podobno najprostsza kategoria do zrobienia, zaraz po A.

Egzamin kosztuje (w Warszawie) 160 PLN zdaje się go TYLKO na Odlewniczej (Żerań/Białołęka) czas oczekiwania około 2-3 tygodnie, najgorsze jest zapisywanie się trzeba mieć pół dnia wolnego tam jest dziki tłum ludzi.

Jeździ się Toyotą Hiace albo Oplem Vivaro (podobno ten drugi, powoli wycofywany, jest dużo łatwiejszy do ogarnięcia) z małą przyczepką jednoosiową która od lawety różni się tym że dużo szybciej skręca, więc na pewno posiadanie wprawy z lawety dwuosiowej nie wystarczy i trzeba poćwiczyć z tym konkretnym sprzętem.

Kurs to 20 godzin teorii oraz 15 godzin jazd, oczywiście po dogadaniu z instruktorem można to skrócić, ja zrobiłem w sumie 4 godziny jazd i uważam że jest spoko (no, chyba że mnie uwalą to się niestety zdarza)."

_________________
05.07.2007r. - kat. B
16.10.2010r. - Instruktor nauki jazdy kat.B
kat.C - 14.09.2012r.
kat.D - 20.02.2012r.
kat.C+E - w trakcie


Wto, 05.01.2010, 20:27
Profil

Postów: 2
Post Re: Jakie uprawnienia na lawete?
Wiem wiem ze ze wzgledu na DMC musze zrobic B+E a jak to wyglada jezeli chce jezdzic typowa laweta??tzn renault master iveco mercedes sprinter itp taka typowa laweta jaka ma pomoc drogowa.. jaka musze miec kategorie prawa jazdy?


Wto, 05.01.2010, 23:08
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018