Obecny czas: Czw, 18.04.2024, 1:18




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Pytanie odnośnie OC/Kupna samochodu. 
Autor Wiadomość

Postów: 1
Post Pytanie odnoĹ›nie OC/Kupna samochodu.
Witam

Mam pytanie.

Nie dawno ukończyłem 18 lat. Przedwczoraj zdałem egzamin na prawo jazdy. Wcześniej kupiłem sobie samochód ( Opla Corse B 1.4 ). Na umowie o kupnie/sprzedaży owego samochodu wraz ze sprzedającym ustaliliśmy iż zrzeka sie on ubezpieczenia OC na moja korzyść jest ono ważne do grudnia tego roku. Zapłaciłem juz podatek za auto. Stąd moje pytanie, czy wymagane jest odemnie przerejestrowanie tego auta, wiążące sie jak mniemam z utrata OC, na siebie, czy też mogę jezdźić owym OPLEM zarejestrowanym na sprzedającego i na jego OC do czasu "końca" OC.

Drugim takim pytaniem jest sprawa zdanego egzaminu na prawo jazdy. Jak wiadomo, po pozytywnym jak i negatywnym wyniku egzaminu dostajemy arkusz z podpisem egzaminatora i wynikiem egzaminu. Stąd moje pytanie, czy można na tym "świstku jeździć". W okresie 3 tygodni ( do wydania prawa jazdy ).

Prosze o szybkie odpowiedzi.


Sob, 24.07.2010, 20:31
Profil
Awatar użytkownika

Postów: 2
Miejscowość: Warszawa
Post Re: Pytanie odnoĹ›nie OC/Kupna samochodu.
Galtrhan,
Polisa ubezpieczenia OC jest zawierana na pojazd a nie na osobę, w związku z tym wystarczy zgłosić się do obecnego ubezpieczyciela, by poinformować go o zmianie właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel powinien wtedy przeprowadzić tzw. rekalkulację składki, co oznacza, że na podstawie Twoich danych oraz posiadanych zniżek/zwyżek obliczona zostanie nowa cena za składkę OC. Jeżeli będzie ona przewyższała cenę obecnej, to będziesz musiał dopłacić róznicę. Odnosząc się natomiast do Twojego drugiego pytania odnośnie kierowania samochodem na podstawie dokumentu otrzymanego od egzaminatora, zacytuję jeden z przepisów o ruchu drogowym:
"Art. 88
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii."
Oznacza to, że dokumentem potwierdzającym uprawnienia do kierowania samochodem jest prawo jazdy, a nie zdany egzamin czy zaświadczenie o zdaniu. Dopóki nie odbierzesz prawa jazdy, nie powinieneś prowadzić samochodu.
--
Ekspert Link4 informuje, udziela porad i odpowiada na pytania internautów związane z ubezpieczeniami motoryzacyjnymi. Aby dowiedzieć się więcej zapraszam do odwiedzenia http://www.link4.pl/blog


Wto, 03.08.2010, 9:26
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Wszelkie sugestie, opinie i uwagi proszę kierować na adres: administrator(at)samochodyswiata(dot)pl

Powered by phpBB3 © 2003-2018